Tarihçemiz

1960’lı yıllarda Rize’den İstanbul’a gelen Hacı Süleyman Çolak’ın ilk durağı Fatih ilçesinde şirin bir semt olan Küçük Mustafapaşa’dır.

Rize’den gelen otobüslerinin son durağı olması sebebiyle pek çok kişinin İstanbul’daki macerasına da ilk ev sahipliği yapan bu semtte, o yıllarda köyden göç olgusunda otel ihtiyacı da hissedilmiştir.

Hacı Süleyman Çolak, Karadeniz’den gelen tüm hemşerilerine ev sahipliği yapabilmek amacıyla 16 odalı Saray Oteli hizmete geçirmeyi hedeflemiştir.

Memlekette çay bahçelerinden toplanan bereketin filizidir SARAY OTEL. Çolakoğlu ailesinde gelmiş ve gelecek tüm nesillere ekmek kapısı olabilmesi için ayakta kalması çok önemlidir. Büyük çabalar sonucu otel kısa zamanda öyle başarılı olmuştur ki, artık Hacı Süleyman Dedemızın rüyalarını ikinci oteli hizmete geçirme planları süslemeye başlamıştır.

70’li yıllarda kurulan YAT OTEL, tarihi Bizans surları ile çevrili Topkapı Otogarı’nın bulunduğu Kaleiçi semtinde, Türkiye’nin her köşesinden akın eden, taşı toprağı altın“böyük“şehir İstanbul sevdalısı binlerce insanı kucaklamıştır.

O yıllarda inşaat sektörüne atılan ilk adım olma özelliğini de taşıyan YAT OTEL, esasen sevgili dedemizin  inşaat ve turizm gibi iki büyük sektörü çocuklarına hediye etmesine vesile olmuştur.

YAT Otel’in hemen yanında, RÜYA Otel’in de hizmete girmesiyle, artık Süleyman Çolak’ın beş çocuğu ve sevgili eşi Fatma ana da bu serüvende yerlerini almışlardır.
35 sene işletilen ve aslında isimleri birer “EMEK” olan bu üç otel binlerce misafire ve çalışına ev sahipliği yapmıştır.

80’li yıllara gelindiğinde, Eyüp, Şuayip ve Adem kardeşler, babalarından devir aldıkları bayrakla Kadıköy ilçesinde inşaat sektöründe ÇOLAKOĞLU İNŞAAT olarak hızla ilerlemiş ve günümüze kadar pek çok önemli projeye imza atmayı başarmışlardır.

90’lı yıllara gelindiğinde Süleyman Çolak’tan istenen artık her şeye veda etmesidir. İnsanların ceplerindeki son kırışmış parayı vererek kaldıkları ve bu paralar ile kazanılan bir hayattır bırakması istenilen. Tozlu kalın defterler, lobisinde renksiz karıncalı televizyon ve yoğun sigara dumanı eşliğinde köyden geliş sebebini yüksek ses tonu ile anlatan birçok insanın gürültüsü ve bu gürültüyü bastıran kapı zili edasında çalan çevirmeli telefonun kalın sesi artık geçmişte kalacaktır.  Kolay olmayacaktı veda ama mecburdu. Yıllar geçmişti ve yenilik şarttı. Üç kardeş Kaleiçi’nde yeni bir otel planladılar.
Çocukları tarafından inşa edilen bu otel Rize’den bir taka ile yola çıkan ve bunu bir gemiye çeviren Reis’in adı ile hizmet verdi yıllarca.”REİS OTEL”.

Aslında REİS OTEL, kendisinden önceki kardeş otellerin zengin tecrübesinin harmanlanması ile yıllarca Anadolu’dan İstanbul’a bir nehir gibi akan firmalara en iyi konaklama hizmetini vermeye çalışmış ve bulunduğu bölge ve sektörde prensipleri, vizyonu ve misyonu ile bugün kurulacak olan  FESA BUSINESS HOTEL’ in de temelleri olmuştur.

Bu sefer, FESA BUSINESS HOTEL üç kardeşten yeni nesillere hediye olmakla birlikte, taka ile başlayan dalgalı ve uzun soluklu yolculuğun bundan sonraki kısmında dümene geçecek ve gemileri derin ufuklara taşıyacak yeni Reislerin yetişeceği bir okuldur.
 
BÜYÜĞÜMÜZ HACI SÜLEYMAN ÇOLAK’A RAHMET DİLİYORUZ.
 
FESA BUSİNESS HOTEL KURUCULARI
 
EYÜP ÇOLAK , ŞUAYİP ÇOLAK,  ADEM ÇOLAK
 
FESA BUSİNESS HOTEL YÖNETİM KURULU
 
SÜLEYMAN ÇOLAK,  FATİH ÇOLAK,  AHMET ÇOLAK

OnLine Rezervasyon

Giriş Tarihi
  Çıkış Tarihi
 
Oda Sayısı
Oda 1 Yetişkin
Çocuk

Döviz Kurları

  BUYING SELLING
USD 4,7028 4,7112
EUR 5,5133 5,5233
Döviz kurları tcmb.gov.tr sitesinden alıntıdır.
Find more about Weather in Gebze, TU
Copyright © 2018 The Fesa Business Hotel. All Rights Reserved.